Bagel

 
 

Bagel dünyasında bir yolculuğa ne dersiniz?

Polonyalı fırıncılar çok özel ve kaliteli malt unundan ilk bagelları yaptıklarında daha 16. nyüzyılın başlarıydı. Bu müthiş lezzetli, besleyici, yuvarlak, ortası delik hamur işi onlarla beraber ünlendi. Tarih sayfalarında 17. yüzyıla gelindiğinde Avrupa'dan Amerika'ya yönelen göç dalgası Polonyalı fırıncıları New York'a taşıdı, elbette bagellarıyla birlikte...

Bagel Hikayesi

Zamanla Bagel, New York üçlemesi olarak adlandırılan "Kahve - New York Times - Bagel"ın vazgeçilmez parçası oldu. 1960'larda ABD'li Dan Thompson çift bantlı bagel makinasını icat etti. Derken Harry Lender ve Florance Sender bagel'ı soğuk zincir ile muhafaza edip satabilecek sistemi geliştirdiler. Böylece ABD'de bagel tüketimi yepyeni boyutlara ulaştı. Biliyor musunuz, bugün yalnızca New York'ta 40'a yakın bagel fırını var ve Amerika'da her gün ortalama 20 milyon bagel tüketiliyor.

Geçen yıllarla birlikte tüm dünyaya yayılan bagel Türkiye'ye 1998 yılında Tribeca markası ile girdi. 14 farklı çişidiyle doyumluk bir lezzet dünyası yarattı; haşhaşlı, susamlı, zeytinli, kepekli, sarımsaklı, soğanlı, kaşarlı, ıspanaklı, fesleğenli, kuru domatesli, çavdarlı, tarçın-üzümlü, istersniz karışık, isterseniz sade mi sade...

Bagel mütevazi tatlardan, zengin lezzetlere uzanan doyumluk bir maceradır ve bizim özgün lezzetimizdir.

Bagel Türkiye'de Tribeca zinciri ile girmiş ve dünyada önemli ölçüde tüketilen bir üründür. Bagel başlı başına bir lezzet dünyası oluşturur. Bagellar TRIBECA'da 14 farklı çeşidiyle 13 yıldır İstanbul ve Ankaralıların beğenisine sunulmaktadır.

1683 yılında Avusturya ve Polonya Krallıkları'nın arasındaki sınır anlaşmazlığından dolayı aralarının bozuk olduğunu düşünen Osmanlı İmparatorluğu Viyana'yı kuşatmıştır. Anlaşmazlıklarına rağmen din ortaklıkları ağır basan Avusturya ve Viyana, Osmanlı'ya karşı cephe alarak savaşmışlardır. Bu işbirliği nedeniyle Avusturya'da yaşayan Yahudi fırıncılar Polonya Kralı'na teşekkürlerini sunmak üzere "bagel" yaparak krala armağan etmişlerdir.

Önce haşlanıp sonra fırınlanarak pişirilen bagel dış kabuğunun ince ve kıtır olması nedeni ile yıllardan beri Polonya'da gelenek olarak çocuklarının doğum günü olan annelere, çocuklarının diş gelişiminde yardımcı olmak üzere hediye edilmektedir. Bu gelenek günümüzde de devam etmektedir.

19. yüzyıl sonlarında Amerika'ya göç eden binlerce Doğu Avrupalı "bagel"ın özellikle New York ve Chicago'da yaygınlaşmasına ön ayak olmuşlardır. Amerika'da yaşayan insanlar, New York'a özgü bir sabah alışkanlığı olarak New York Times gazetesini, bir bardak kahveyi ve krem peynirli bagel'ı sabah klasiği olarak benimsemişlerdir.

Amerika'da yapılan istatistiklere göre bagel tüketimi kişi başına aylık ortalama 2 adettir ve bugün ABD nüfusunun 312 milyon civarı olduğu düşünülürse, bagel tüketiminin ne kadar yaygın olduğu görülmektedir.